Mire használható ez a plugin?
A ZipcodeMatch egy, a magyarországi irányítószámok és települések egyezőségét ellenőrző plugin. Valójában ennél többre is képes, mivel adatbázisa tartalmazza minden magyarországi település és a hozzá tartozó irányítószámot vagy irányítószámokat így kiválóan felhasználható űrlapok adatbevitelének az ellenőrzésére vagy segítésére.
A kiegészítő egy Rails szakdolgozat melléktermékeként jött létre.
Telepítés
Plugin telepítése
Egyszerűen parancssorból kiadva az alkalmazás könyvtárában:
script/plugin install git://github.com/csiszarattila/zipcodematch.git
Adatok importálása
Az egyszerűbb használat érdekében a kiterjesztés az adatokat adatbázisban tárolja, az adatbázist pedig egy Zipcode nevű ActiveRecord típusú modellen keresztül éri el. A modell használatához így egy migrációval előbb létre kell hozni a szükséges zipcodes elnevezésű táblát, ezt a plugin generátorával könnyen megteheted:
script/generate zipcodes table
Majd töltsük fel a létrehozott sémát:
rake db:migrate
Majd az adatok beimportálásához az adatbázis táblába futtasd:
rake db:zipcodes:load
(Légy türelemmel, ez a művelet eltarthat egy ideig.)
Példák
Az ellenőrzésre a ZipcodeMatch.match?(település,irányítószám) használhatjuk, amely eldönti, hogy a megadott település és irányítószám összetartozik-e (figyelembe veszi, hogy egyes városok több irányítószámmal is rendelkezhetnek).
Érdemes alacsony szintű ellenőrzésként alkalmazni egy modellben:
def validate
unless ZipcodeMatch::match?(self.city, self.zipcode)
errors.add_to_base ...
end
end
vagy használd a magasabb szintű validációk egyikét:
class Address < ActiveRecord::Base
...
validates_zipcode_and_city_match
...
end
API
A ZipcodeMatch modul metódusai
ZipcodeMatch osztálymetódus | Mire használható? |
---|---|
match?(település,irányítószám) | Annak eldöntése, hogy a település és irányítószám egyezik-e |
city_exist?(település) | Annak eldöntésére, hogy a megadott település létezik-e |
zipcode_exist?(irányítószám) | Mint az előző csak irányítószám esetében |
city_with_zipcode(irányítószám) | Visszaadja az adott irányítószámhoz tartozó települést |
zipcodes_for_city(település) | Megkeresi az adott településhez tartozó irányítószámo(ka)t |
Rake taszkok
A db és zipcode névtéren belül a load (db:zipcodes:load) betölti, a delete (db:zipcodes:delete) pedig kitörli az adatokat az adatbázis táblából.
ActiveRecordos magasabb szintű validációk
Az ellenőrzések egyszerűsítéshez az ActiveRecord modellek esetében a plugin definiál néhány magasabb szintű ellenőrzést is.
A validates_zipcode_and_city_match két mező viszonylatában ellenőrzi a település és hozzá tartozó irányítószám egyezését:
class Address < ActiveRecord::Base
...
validates_zipcode_and_city_match
...
end
A hibaüzeneteket mindig a modellhez és nem az attribútumokhoz társítja! Alapértelmezettként a :city és :zipcode attributumokat használja fel. Ez megváltoztatható az opciókkal, többek között itt adhatjuk azt is meg, hogy mikor alkalmazza az ellenőrzést - alapértelmezettként a mentés során futtatja a validációt.
validates_zipcode_and_city_match :zipcode_attr_is=>:ir, :city_attr_is=>:varos, :on => :create
A validates_existence_on segítségével vagy a modellhez tartozó települést vagy az irányítószámot vizsgálhatjuk meg, hogy érvényes-e. Használatához jellezzük a metódusnak első attribútumként, hogy melyiket szeretnénk vizsgálni:
Települések esetében a :city szimbólummal
validates_existence_on :city, :message => "Ilyen nevű település nem létezik!"
Irányítószámok esetében a :zipcode szimbólummal
validates_existence_on :zipcode, :message => "Ilyen irányítószám nem létezik!"
Az alapértelmezett attribútum ezúttal is a city vagy a zipcode elnevezésű lesz, ezt felülbírálni az :attr_is opcióval lehetséges:
validates_existence_on :city, :attr_is => :varos
Milyen adatokkal dolgozik?
A Magyar Posta weboldaláról letölhető az összes Magyarországi irányítószám és a hozzá tartozó cím XLS formátumban. Az adatok adatbázisban való tárolásához ezt előbb CSV formátumba konvertáltam, majd az adatbázisba töltéskor csak az irányítószám és a hozzá tartozó település került mentésre (az adatforrás több, számunkra szükségtelen adatot is tartalmaz).
Ez egyben azt is jelenti, hogy egyes településekhez több irányítószám is tartozhat. A budapesti irányítószámok esetében pedig minden irányítószám mellett Budapest szerepel mint város, a kerületeket pedig nem veszi figyelembe. Ha ezen változtatni szeretnél a ZipcodeMatch.import_from_csv metódust tekintsd meg, ez végzi el az irányítószámok adatbázisba töltését - a db:zipcodes:load rake taszk pedig ezt hívja meg.
Hogyan futtassuk a modellek unit tesztjeit
Problémát jelenthet, hogy a modellek egység-tesztjeinél bizonyos esetekben lefuthatnak a validációk megbolondítva ezzel a tesztek kimeneteit.
A gondot az okozza, hogy a tesztek futtatásakor a Rails kitöröl minden táblát és az fixtureszekkel(alapadatokkal) tölti fel azokat a teszt adatbázisban, így az alapadatokon kívül nem lehet saját, előre definiált adatokkal feltölteni. Viszont így a ZipcodeMatch modul sem találja az adatbázisban a szükséges adatokat.
Ennek feloldására próbálkozhatunk az irányítószámok fixtures-ként való megadásával - elfogadja a CSV formátumot is - ez azonban jelentősen lelassíthatja a tesztek futtatását, mivel minden teszt futtatása előtt a tesztkörnyezet újratölti az alapadatokat.
Ezért inkább érdemes létrehozni egy, a ZipcodeMatch modult imitáló úgynevezett mock osztályt, ami tulajdonképpen csak felülírja a modul eredeti metódusait, hogy mindig igaz értékkel térjenek vissza.
Egy ilyen mock objektumot megtalálsz a plugin mellett, mindössze includold be annak modellnek a unit test fájljában, amelyik használja a plugin metódusait:
require 'zipcodematch/lib/mocks/zipcode_match.rb'
class AddressTest < ActiveSupport::TestCase
...
end
Ezzel a teszteket függetleníthetjük a ZipcodeMatch modultól, amelynek működése külön tesztekkel van biztosítva - lásd plugin/ok/konyvtara/zipcodematch/test/ könyvtárt.
Ötletek, kérés, sóhaj, óhaj...
email: csiszar pont ati kukac gmail pont com
www: csiszarattila.com
Copyright (c) 2008 Csiszár Attila, released under the MIT license